Lasumiła - najgrubsza jodła w Polsce
(brak opinii)

49.25 22.297304

Atrakcje w Jabłonkach

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Ścieżka przyrodnicza Lasumiła prowadzi do najgrubszej jodły w Polsce.

Od drogi głównej w odległości ok 1 km jest parking gdzie można zostawić samochód (w drodze na parking mija się wiatę turystyczną - miejsce na ognisko). Pieszo do jodły pozostaje do przejścia ok 1 km. Trasa łatwa i przyjemna, polecamy także dla małych dzieci. Aby dotrzeć do jodły trzeba pokonać potoczek, przechodząc przez drewnianą kładkę, później droga prowadzi przez las, przy ścieżce rosną jagody i jeżyny. Trasa bardzo dobrze oznaczona z głównej drogi, w lesie również drogowskazy. 

Sama jodła robi ogromne wrażenie. 

Najgrubsza jodła w Polsce ma aż 519 cm obwodu pnia i 35 m wysokości (stan na styczeń 2014 roku). Wiek jodły szacowany jest na więcej niż 250 lat.
Jodła rośnie w masywie Łopiennika na terenie Nadleśnictwa Baligród Leśnictwa Jabłonki.

Jej poprzedniczką była jodła ze stoku góry Kosowiec na trenie Nadleśnictwa Stuposiany w miejscowości Pszczeliny. Bieszczadzka „matka lasu” miała 517 cm obwodu i 42 m wysokości, którą w grudniu 2013 roku powaliły wiatry.

Pomysłodawczynią nazwy „Lasumiła” jest pani Małgorzata Niwa, która została „matką chrzestną” jodły, natomiast rolę „ojca chrzestnego” pełni miejscowy leśniczy Mieczysław Niedziocha. Chrzest „Lasumiły” obył się 28 czerwca 2014 roku.

 Współrzędne GPS

Lat: 49.25 Lng: 22.297304


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000