Pomnik Grzegorza z Sanoka
(brak opinii)

49.563034 22.205199

Atrakcje w Sanoku

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Pomnik ten jak sama nazwa mówi, upamiętnienia Grzegorza z Sanoka. Znajduje się oczywiście w Sanoku na ulicy Teofila Lenartowicza 2. Jego projektantem był Marian Konieczny. Pomnik został ukazany w 1986 roku a w późniejszych latach był odnawiany.

Grzegorz w lewej ręce trzyma księgę w której napisane jest: „Trzeba żyć w taki sposób, żeby swoją działalnością, pracą, twórczością być użytecznym dla innych. Losy kraju i świata nie zależą od sił nadprzyrodzonych, ale od samych ludzi”. Prawą rękę ma uniesioną ku górze.

Grzegorz z Sanoka herbu Strzemię (herb szlachecki) był humanistą, poetą i rzymskokatolickim arcybiskupem Lwowa. Urodzony w 1406 roku przy Sanoku, zmarł w 1477 roku w Rohatyniu na Ukrainie. Jego ojciec Piotr był ławnikiem sądu.

Grzegorz z Sanoka z okazji śmierci Władysława Jagiełły napisał poemat po łacinie: ,,Hanc tibi nimbiferam quondam pie sceptriger odam” co na polski znaczy: ,,Tę burzliwą odę tobie, niegdyś pobożny dzierżycielu berła”. Poemat poświęcony jest biografii króla.

Grzegorz był też założycielem Dunajowa (jest to jeden z pierwszych ośrodków humanizmu w Polsce). Grzegorz prawdopodobnie w wieku 12 lat uciekł z domu przez ojca i błąkał się po kraju. Studiował na akademii Krakowskiej. Dążył do utrzymania silnej władzy monarszej.


Współrzędne GPS

Lat: 49.563034 Lng: 22.205199


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000