Cerkiew pw. Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku

Cerkiew pw. Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku
(brak opinii)

, Hoszowczyk

49.3925236 22.6199488

Atrakcje w Hoszowczyku

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku

Hoszowczyk to maleńka wioska na trasie Ustianowa – Hoszów. Tutejsza cerkiew mieści się na wzgórzu górującym nad wioską, widoczna jest już z daleka. Na daną chwilę, trochę zeszpecona jest blaszanym pokryciem dachu, lecz warto tu się zatrzymać i zobaczyć tą zabytkową budowlę.

Początkowo była to świątynia greckokatolicka, rolę kościoła rzymskokatolickiego pełni od 1970 roku. Cerkiew wzniesiono w 1926 roku i jest to budowla o konstrukcji zrębowej szalowana pionowym deskami. Cerkiew jest trójdzielna oparta na planie krzyża greckiego. Nawę wieńczy ośmioboczny bęben który jest obity blachą z dużą kopułą. Obydwie zakrystie przylegają prezbiterium.

po II wojnie światowej i wysiedleniach w ramach “Akcji Wisła” cerkiew stała opuszczona, niestety nie zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza. Potem została zamknięta przez władze komunistyczne. Dzięki temu, że przeszła w władze kościelne, dziś jest w dobrym stanie. W danej chwili pełni funkcję kościoła filialnego pw. Narodzenia Matki Bożej parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych.Adres


Hoszowczyk

Współrzędne GPS

Lat: 49.3925236 Lng: 22.6199488


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000