Komańcza

Komańcza jest wsią w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim. Geneza nazwy miejscowości może sięgać jeszcze okresu staroruskiego, miała nazywać się Krzemienna, z czasem przyjęła sie nazwa która obowiązuje obecnie, która pochodzi od rzeki. Na uboczu wsi znajduje się klasztor Nazaretek, był miejscem w którym internowano kardynała Stefana Wyszyńskiego ( w latach 27 X 1955- 28 X 1956). Pokój w którym mieszkał, jest udostępniony do zwiedzania. Na terenie wsi są świątynie wyznaniowe Świadków Jehowy, Kościoła Rzymskokatolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Greckokatolickiego.

Komańcza jest uroczą miejscowością,  odbywają się tu festyny i pikniki promujące produkty lokalne.

2021-06-17 11:14 58

Inne artykuły

Ustrzyki Dolne Zimowa Stolica Bieszczad

Ustrzyki Dolne Zimowa Stolica Bieszczad

Warto zobaczyć

Ustrzyki Dolne Zwane Zimową Stolicą Podkarpacia, siedziba powiatu bieszczadzkiego, położone nad rzeką Strwiąż. Malownicze miasto licznie przyciąga do siebie

Bieszczadzka Ciuchcia

Bieszczadzka Ciuchcia

Warto zobaczyć

Bieszczadzka CiuchciaKażdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do m. Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.