Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego -Retorty

Plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego.

Kiedyś retorty czyli olbrzymie metalowe piece stawiane były tuż przy wyrębie, aby uniknąć kosztów transportu. Pocięte bukowe kloce węglarze wkładali do retort, zaklejali otwory gliną i wypalali przez wiele godzin. Musieli czuwać, aby w odpowiednim momencie zakończyć wypał. Charakterystyczny dym wskazywał turystom, gdzie mogą kupić prawdziwy węgiel z Bieszczadów.

Na trasie w kierunku Muczego, jest Stanowisko edukacyjne - Wypalanie Węgla Drzewnego.
2020-01-05 14:23 541

Inne artykuły

Zapomniana

Zapomniana

Bieszczady wierszem pisane

ZapomnianaI stoisz tu samotnaNie oszczędzał Cie czasZaniedbana zapomnianaStara lekko pobielona Z kamieni obłożona

Radość Bieszczadu

Radość Bieszczadu

Bieszczady wierszem pisane

Drogi Turysto! Droga Turystko!W Bieszczadach znajdziecie do szczęścia wszystko.Jest plaża do opalania i klimat nieco górski,Są zabytki które aż się proszą o zwiedzanie .Czy jednak wiesz co

Bieszczadzka Ciuchcia

Bieszczadzka Ciuchcia

Warto zobaczyć

Bieszczadzka CiuchciaKażdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do m. Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.