Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku
(brak opinii)

, Polańczyk

49.3696768 22.4212003

Atrakcje w Polańczyku

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Matki Bożej Pięknej Miłości

Przejeżdżając przez Polańczyk, tuż przy drodze głównej po prawej stronie mieści się Kościół Matki Bożej Pięknej Miłości. Świątynia  (dawna cerkiew – greckokatolicka) wzniesiona została w 1907 r., a rozbudowana w 2007 roku. W kościele znajduje się cudowna ikona Matki Bożej pochodząca z połowy XVIII w. przywieziona tu z cerkwi w Łopience w 1949r. Parafia Rzymskokatolicka w Polańczyku istnieje od 1948 roku, a sanktuarium Maryjne stworzono przez Ordynariusza Przemyskiego w 1999 roku z chwilą koronacji Cudownej Ikony Matki Bożej Pięknej Miłości.

Kościół parafialny dawniej służył jako cerkiew. Fundatorem pierwszej, drewnianej świątyni z końca XVIII w. była bodajże cesarzowa Maria Teresa. W 1907 r. zaczęła się budowa nowej świątyni i plebanii. Kaplica powstała dwa lata później. Wcześniej katolicy przynależeli do parafii w Wołkowyji. Na początku XX w. dotychczasowi właściciele dóbr, Cieklińscy, ufundowali małą kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w której zaczęto raz w miesiącu odprawiać nabożeństwa. Dziś mieści ona na terenie cmentarza. W 1948 r. na prośbę miejscowych utworzono w Polańczyku parafię rzymskokatolicką. Dla sprawowania mszy, przejęto opustoszałą greko-katolicką cerkiew. Świątynię konsekrowano w 1948 r. pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W 1970 r. w kościele pojawiła się polichromia i stacje drogi krzyżowej, odnowiono również barokowy ołtarz pochodzący z XVIII w. Tuż przy dawnej cerkwi znajduje się dzwonnica z 1863 r. oraz cerkiewny cmentarz. Dookoła kościoła wzniesiono stacje drogi krzyżowej.

Modlitwa do Matki Pięknej Miłości (dla narzeczonych)
Matko Pięknej Miłości, naucz nas pięknie kochać. Święta Rodzicielko Boża i Matko nasza, Maryjo! Przynosimy Ci naszą ubożuchną, budzącą się miłość. Wejrzyj na nią Twoim dobrym spojrzeniem, naucz nas pięknie kochać. Ty, która cała byłaś miłością, otwórz i nasze serca. Spraw, abyśmy nie samych siebie egoistycznie kochali w najdroższym człowieku, ale jemu służyli prawdziwie ofiarną miłością. Niech nasza miłość zbliża nas do Boga i rozszerza na potrzeby braci. Niech nas ochroni od zła i przynagla do pracy nad sobą. Niech nas uzdolni do daru miłości, jaki pragniemy z siebie złożyć ukochanemu przez nas człowiekowi. Nie dopuść Matko, żeby to, co się pomiędzy nami tak cudownie zaczęło, kiedykolwiek zmarniało przez naszą głupotę czy egoizm. Naucz nas odnajdywać się w Chrystusie i czerpać naszą miłość z pełni Jego serca.
Matko Boga, oto przychodzę do Ciebie – tym razem jednak nie po to, aby Cię prosić czy złożyć jakiś dar, lecz po to wyłącznie, aby na Ciebie spojrzeć i z radością przypomnieć, żem Twoim dzieckiem, a Tyś Matką moją. Przychodzę, by przez chwilę być z Tobą, Matko moja, i nic nie mówiąc, śpiewać Ci z serca przepełnionego miłością, żeś najdoskonalszym stworzeniem, jakie wyszło z rąk Stwórcy. Z pełni serca dziękuję Ci, Matko Boża za to, że codziennie czekasz tu na mnie. Za to, że jesteś, że istniejesz; po prostu za to, że jesteś. Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa – bądź błogosławiona.Adres


Polańczyk

Współrzędne GPS

Lat: 49.3696768 Lng: 22.4212003


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000