Kapliczka Synarewo Rabe
(brak opinii)

, Rabe

49.30444689204316 22.239426998263394

Atrakcje w Rabem

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Kapliczka Synarewo Rabe

Aby dojechać do cudownej kapliczki musimy w miejscowości Bystre skręcić  z Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej w drogę asfaltową prowadzącą do wsi Rabe. Po około 3,5 km docieramy do parkingu przy kamieniołomie.  Następnie należy przejść mostek i kierować się na południe widoczną drogą pod górę.

Droga prowadzi przez las, a trwa zaledwie 15 minut. Na niewielkim wzniesieniu ukaże się maleńka murowana kapliczka, u jej podnóża zaś istnieje źródełko wody mineralnej. Źródło według wierzących, jest cudowne i uzdrawia choroby oczu.

Kapliczka Synarewo to kamienna budowla położona w dalekich lasach wsi Rabe. By do niej się dostać trzeba pokonać drogę drewnianą kładką, pod którą przepływa źródełko o cudownych właściwościach, podobno szczególnie dobrze działa na choroby oczu. Zagadkowa nazwa "Synarewa". Nazwa ma swoją genezę która bierze się z dość ciekawej historii. Zbocze znajdowało się w własności Żyda o nazwisku Rew. Przed śmiercią podzielił połać między rodzinę. Teren na którym znajduje się kapliczka otrzymał syn. Nie pamiętano jego imienia i z tego powodu określano te miejsce własnością "syna Rewa", z czasem ten "zwrot" się przyjął i jest używany do dzisiaj. Sama kapliczka została wybudowana prawdopodobnie w XIX wieku. Nadleśnictwo Baligród odbyło prace remontowe w postaci odmalowania dachu, wybudowano schodki prowadzące do otwartej kapliczki. W środku można znaleźć zeszyty w których wierni wpisują swoje intencje czy prośby, podziękowania do Matki Boskiej.

Legenda głosi, iż pewnego pięknego dnia, bardzo wierzący mieszkaniec Huczwic  Mikołaj Sycz, wypasał woły na łące w pobliżu źródełka i tak leżąc na trawie w pobliżu swego stada chwilowo zasnął. Przyśniła mu się Najświętsza Maryja Panna z prośbą, iż ma wybudować w danym punkcie kapliczkę dziękczynną, w zamian za uzyskaną łaskę uzdrowienia na uciążliwą swoją chorobę oczu. Po przebudzeniu rozpowiedział to mieszkańcom, i wspólnymi siłami postawili kapliczkę. Dawniej miejsce to , było traktowane szczególnym kultem. Na grekokatolickie wniebowstąpienie był odpust w Huczwicach i każdorazowo była procesja w to święto do kapliczki . Aż od 300 lat źródełko wypływające spod kapliczki cieszy się uznaniem z powodu właściwości leczniczych, a zwłaszcza na choroby oczu. Miejsce to, przyciąga do siebie wielu turystów oraz mieszkańców. Miejsce to ma wyjątkowy klimat, indywidualnie odbierany przez każdą osobę, gdzie można dostrzec ludzi w zadumie, przemywających twarze lub nabierających wodę do pojemników.Adres


Rabe

Współrzędne GPS

Lat: 49.30444689204316 Lng: 22.239426998263394


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000