Ruiny zamku Sobień
(brak opinii)

, Załuż

49.5313643 22.2998107

Atrakcje w Załuzu

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Ruiny zamku Sobień

Ruiny zamku umiejscowione są w Górach Sanocko-Turczańskich w masywie Gór Słonnych. Zamek wzniesiono na wzgórzu, który obecnie chroniony jest rezerwatem “Góra Sobień”.

Rezerwat jak również ruiny Zamku znajduje się na trasie Załuż – Lesko. Tuż przy Ruinach mieści się wygodny parking na samochody.

Wyjście na wzniesienie jest dość łatwe i wygodne. Po drodze można ujrzeć piękną faunę i florę Bieszczad. Na samym szczycie znajduje się platforma widokowa z której rozpościerają się niesamowite widoki. Zwiedzanie ruin jest bezpłatne, zachowały się jedynie fragmenty murów oraz wieża bramna.

Zamek w Sobieniu powstał na przełomie XIII i XIV wieku i był wtedy własnością królewską. Budowla do końca swojej świetności pozostawała w rękach rodziny Kmitów. W 1474 roku ataki wojsk węgierskich przyniosły kres zamku.

Zamek na Sobieniu, to średniowieczna budowla, która obecnie znajduje się w ruinie na terenie wsi Manasterzec. Okres powstania szacowany jest na przełom XIII i XIV wieku. W 1389 roku, zamek został nadany rodowi Kmitów przez Władysława Jagiełłę. W 1373 roku, Elżbieta Łokietkówna nadała budowli przywilej klasztoru. W 1417 roku, ówczesny właściciel, Piotr Kmita, gościł na zamku Władysława Jagiełłę z małżonką, Elżbietą Granowską. Zamek został zniszczony w 1474 roku, przez wojska węgierskie. W 1512 roku, Węgrzy ponownie zniszczyli budynek. W 1880 roku podczas podróży koleją po Galicji cesarza Austrii Franciszka Józefa I, ruiny zostały ozdobione flagami. W 1946 roku, pod wzgórzem Sobienia rozegrała się jedna z większych potyczek partyzanckich po II wojnie światowej. Zamek słynie także nie tylko z legendy o Białej Damie czy Czarnej Damie, ale także o balu duchów.

 Adres


Załuż

Współrzędne GPS

Lat: 49.5313643 Lng: 22.2998107


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000